Duże zakupy

autor: Adam Wójcik

Duże zakupy

Rosnąca popularność sieci dużych sklepów wielkopowierzchniowych sprawia, że na zakupach spędzamy o wiele więcej czasu niż kiedyś. Robiąc zakupy w supermarkecie zazwyczaj robimy większe zakupy niż początkowo zakładaliśmy. Dzieje się tak przede wszystkim s powodu gigantycznej ilości różnego rodzaju asortymentu. Przyzwyczailiśmy się do robienia w takich sklepach zakupów co nie zmienia faktu, iż zakupy w supermarkecie zazwyczaj zajmują nam więcej czasu niż początkowo zamieraliśmy.

Dzieje się tak dlatego, iż sklepy wielkopowierzchniowe są dopracowane przez specjalistów od marketingu i psychologi społecznej przewidując nasze działania i wybory, których będziemy dokonywać najczęściej. Nie trudno zauważyć jak zbudowany jest sklep. Wejście umiejscowione jest w takim miejscu, że wchodząc do sklepu stosunkowo blisko kas, żeby dotrzeć do najpotrzebniejszych produktów musimy przejść przez niemal cały sklep. Prostym przykładem jest pozycja napojów w sklepie, które zawsze znajdują się najdalej położonej części sklepu.

Nie, inaczej sprawa się ma z dokonywaniem wyborów, ponieważ półki w sklepach są tak pomyślane, że najdroższe produkty ustawione są na miejscach preferowanych przez klientów, czyli na wysokości wzroku. Dlatego, gdy szukamy tańszych produktów musimy nieraz się sporo naszukać co powoduje, że w sklepie spędzamy jeszcze więcej czasu. Mimo to zakupy w supermarkecie często są jedynym możliwym wyborem dla osób, które chcą zrobić zakupy późno w nocy a do tego potrzebują szerokiego asortymentu. Niestety, w wielkich sklepach nie można uniknąć spędzenia większej ilości czasu niż w przypadku klasycznych sklepów.


Zobacz też: System reklamy Test,